Nowe Suzuki Swift (2024) to już siódma generacja posiadająca zmodernizowane nadwozie oraz wnętrze. Chociaż samochód przeszedł radykalne zmiany w swoim wyglądzie, w nowym Suzuki można rozpoznać także cechy rodzinne poprzedniej generacji. Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, jest radykalna zmiana przodu auta.

Nowy Swift (2024) – wnętrze

Wewnątrz nowego Suzuki Swift znajduje się system informacyjno-rozrywkowy z 9-calowym ekranem dotykowym, a zmodernizowaną deskę rozdzielczą wyposażono w analogowe wskaźniki, w panelu klimatyzacji są przyciski i przełączniki. Nowością jest także kierownica z płaskim wycięciem u dołu. Dostępna jest również integracja ze smartfonem (Android Auto i Apple CarPlay), łączność Bluetooth, rozpoznawanie głosu, porty USB i tym podobne. Kolejną innowacją są zdalne funkcje przy użyciu aplikacji Suzuki Connect. Wprowadzono nową klimatyzację, a także schowek na płyty CD w konsoli środkowej nad uchwytami na kubki. Hamulec ręczny jest teraz elektryczny i posiada funkcję automatycznego trzymania.

Nacisk na bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nowa generacja Suzuki Swift obejmuje radar pracujący na falach milimetrowych, kamerę monoskopową, co zapewnia lepszą wydajność pakietu Suzuki Safety Support ADAS. System bezpieczeństwa Dual Sensor Brake Support II, skuteczniej wykrywa inne pojazdy, motocykle, rowery oraz pieszych, dzięki czemu ogranicza skutki zderzeń czołowych i bocznych. W nowym Suzuki Swift (2024) dostępne jest ostrzeganie o ruchu poprzecznym z tyłu, informując kierowcę o możliwej kolizji.

Inne systemy bezpieczeństwa:

  • Lane Keep Assist wspiera kierującego w utrzymania samochodu na środku pasa ruchu.
  • Driver Monitoring System dzięki kamerze wbudowanej w deskę rozdzielczą kontroluje oczy i twarz kierowcy, ostrzegając go w przypadku zaśnięcia.
  • Inne systemy to: tempomat adaptacyjny, monitor martwego pola oraz rozpoznawanie znaków drogowych.

Silnik w nowym modelu Suzuki Swift

Nowe Suzuki Swift (2024) ma pod maską 1,2-litrowy silnik z układem Mild Hybrid SHVS 12V. Ta jednostka napędowa ma 3 cylindry zamiast 4 i ma zapewniać mniejsze spalanie, czyli także niższą emisję spalin. Ponadto zostanie zastosowana bezstopniowa skrzynią biegów (CVT), ma być cichsza, lżejsza i bardziej wydajna. Producent stwierdził, że nowo opracowany 3-cylindrowy silnik jest wysoce wydajny i zapewnia wystarczający moment obrotowy przy niskich prędkościach obrotowych.

Zmiany zewnętrzne

Suzuki Swift 2024 otrzymało nadwozie o długości 3860 mm, szerokości 1695 mm, wysokości 1500 mm i rozstawie osi 2450 mm. To kultowy samochód japońskiej firmy, mały 5-drzwiowy hatchback, który cieszy się dużą popularnością wśród wielu nabywców na całym świecie. Sam grill stał się większy i otrzymał inny wzór w kolorze fortepianowej czerni z dużymi wlotami. Nowe reflektory przypominające literę „l” są teraz umieszczone niżej, a zderzak stał się masywniejszy i większy.

Tylne światła mniej wystają w stronę tylnej klapy, co umożliwia załadunek i rozładunek większej ilości ładunku. Nie ma już ukrytych uchwytów do otwierania tylnych drzwi, a liniom nadwozia nadano większą przejrzystość i ostrość niż w poprzedniej generacji, która wyraźnie miała gładszą konstrukcję. Producent uzyskał lepszy efekt wizualny nowego Suzuki Swift dzięki ciekawej palecie lakierów: odcień niebieskiego (Frontier Blue Pearl Metallic) oraz żółtego (Cool Yellow Metallic). To trójwarstwowe lakiery zapewniające lepszą głębię koloru.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na nowego Swift’a?

Warto jednak dłużej przyjrzeć się nadwoziu nowego Swifta i zacząć rozumieć, że ten styl był niezbędny, aby model pozostał aktualny i nadal był popularnym i pożądanym wyborem wśród kobiet i młodych ludzi. Cóż, oto nowa generacja Suzuki Swift! Oczywiste zalety tego modelu w porównaniu do wszystkich konkurentów obejmują doskonałą jakość i niezawodność Suzuki, wysoką płynność marki, względną dostępność w utrzymaniu, fajny wygląd zewnętrzny i ekonomiczny silnik benzynowy. Nowy Swift będzie również chwalony za wyjątkowe właściwości jezdne, przyjemność z jazdy i różnorodność modyfikacji. Nowe Suzuki Swift na być dostępne do sprzedaży w polskich salonach już wiosną 2024 roku a prawdopodobna cena będzie w okolicy 75 000 zł.