26 czerwca świat motoryzacji z zapartym tchem przyglądał się premierze najnowszej propozycji od BMW – M5 G90 2025. Jest to maszyna, która wzbudza olbrzymie emocje nie tylko ze względu na swoje imponujące parametry, ale również dlatego że wyznacza nowe standardy w kategorii sportowych sedanów.

Przesiadając się do wagi superciężkiej

Nowe BMW M5 jest przebojowym przedstawicielem segmentu superhybryd. Pod maską znajdziemy gruntownie zmodernizowany silnik V8 o pojemności 4.4 litra, generujący imponujące 585 KM i 700 Nm momentu obrotowego. Elektryczny motor dodaje kolejne 197 KM oraz aż 450 Nm (po odpowiednim przełożeniu). Łącznie daje to oszałamiające wyniki: 727 KM mocy i 1000 Nm momentu obrotowego. To robi wrażenie.

Osiągi na miarę luksusu

BMW zadbało o to, by nowy model M5 rozwijał prędkość mistrzowski – samochód przyspiesza do setki w zaledwie 3,5 sekundy. Maksymalna prędkość ograniczona jest do 250 km/h, jednak dla tych bardziej wymagających dostępny jest pakiet Drivers Package zwiększający limit do 305 km/h.

Na jednym ładowaniu baterii o pojemności 18,6 kWh można przejechać od około 67 do 69 kilometrów w trybie elektrycznym, co jest prawdziwym atutem hybrydowej technologii zastosowanej w tym supersamochodzie.

Innowacyjne rozwiązania techniczne

BMW M5 G90 charakteryzuje się napędem xDrive z kilkoma interesującymi trybami jazdy, takimi jak:

– 4WD Sport, gdzie większa część mocy trafia na tylne koła,

– 2WD dla wyłączonego napędu na przednie koła i pełnej kontroli driftowania.

Bezpieczeństwo i precyzyjne prowadzenie ogromnej masy samochodu (2510 kg na pełno) zapewnia zaawansowany układ kierowniczy M Servotronic ze zmiennym przełożeniem oraz skrętna tylna oś.

Stylizacja zewnętrzna i wnętrze

Zmiany stylistyczne są wyraźnie widoczne – sylwetka auta została znacznie poszerzona z bardziej agresywnym wyglądem zarówno przednich jak i tylnych zderzaków. Na wyjątkowość tyłu wpływają cztery końcówki wydechu każda o średnicy aż 100 mm. Nowością jest także wyjątkowy lakier „Isle of Man Green”, który podkreśla dynamiczną linię nadwozia.

Wnętrze modelu zostało dostosowane do wymagań zarówno sportowych entuzjastów jak i miłośników luksusu – komfortowe kubełkowe fotele oraz opcjonalne ceramiczne tarcze hamulcowe potwierdzają tę dwoistość. Dodatkowo czerwone przełączniki M1 i M2 umożliwiają zapis własnych preferencji dotyczących ustawień samochodu pod konkretne warunki jazdy.

Oczekiwana dystrybucja

Podczas festiwalu prędkości w Goodwood zaplanowanego na lipiec odbędzie się pierwsza oficjalna prezentacja tego modelu już „w akcji”. Salonowa premiera ma miejsce już w listopadzie. W trzecim kwartale roku możemy także spodziewać się wersji kombi – pierwszy raz seria będzie oferowana jako produkcja seryjna od czasów modeli E60/E61.

BMW M5 G90 to zapowiedź sportowej przyszłości sedana z bogatym wachlarzem innowacyjnych technologii i niezwykle wydajnym napędem hybrydowym. Ta nowość bez wątpienia umocni dominację marki BMW na rynku luksusowych samochodów sportowych.